informace ze sportu

Vítame vas na našich sportovních strankach

Atletika

Výškař Jaroslav Bába se po komplikovaném zranění kotníku vrátí k závodům dříve, než původně předpokládal. Už tuto sobotu se chce zúčastnit třetího kola atletické extraligy v Pardubicích. Na doporučení trenéra Aleše Dudy však bude skákat z druhé nohy, aby poraněný kotník přece jen ještě šetřil.

6.7. 2006 15:56

PRAHA - "Jarda si prostě vymění švihovou a odrazovou nohu. I v tomto obráceném gardu má skočeno 215 a takový výkon by Vítkovicím určitě pomohl k bodům," uvedl Duda v tiskové zprávě. "Chci už nasát pravou závodní atmosféru," prohlásil Bába, český rekordman a bronzový medailista z olympijských her v Aténách.

Na splnění limitu pro účast na mistrovství Evropy v Göteborgu bude mít jednadvacetiletý Bába už dříve ohlášené pokusy ve Stockholmu a v Londýně na samém konci nominačního období. Možný je ale i jeho start už v Bielu 21. července.

Jako třetímu českému výškaři by mu podle kritérií mohlo stačit 225 cm, neboť mu teprve letos v září bude 22 let. Sám Bába však přitom pomýšlí nejen na splnění limitu, ale dokonce na medaili z Göteborgu. Přitom ještě nedávno to vypadalo, že letošní sezónu bude muset vinou vážného únorového zranění vazů v odrazové noze vynechat.
Německá oštěpařka Christina Obergföllová vyhrála atletický mítink kategorie Super Grand Prix v Aténách a výkonem 66,91 metru sesadila z čela letošních světových tabulek Barboru Špotákovou. Česká reprezentantka skončila hodem dlouhým 62,66 metru čtvrtá.

ATÉNY - Vicemistryně světa Obergföllová porazila o více než tři metry krajanku Steffi Neriusovou. Třetí místo obsadila světová rekordmanka Osleidys Menéndezová z Kuby, za kterou Špotáková zaostala o 18 centimetrů. Nikola Brejchová se potýkala se zraněným loktem, předvedla jen 56,88 metru a skončila jedenáctá. "Víc to nešlo, loket bolel. Doufám, že se dám do mistrovství Evropy do pořádku," řekla česká rekordmanka spolupracovníkovi ČTK.

Čtvrtá byla také výškařka Barbora Laláková, která překonala 194 cm stejně jako druhá Blanka Vlašičová z Chorvatska. Vítězná Švédka Kajsa Bergqvistová skočila dva metry. "Škoda, cítila jsem, že 197 bych mohla překonat. Ale jsem ráda, že jsem zabojovala na 194 a na třetí pokus byla úspěšná," řekla Laláková. Iva Straková zdolala jen 185 cm a skončila devátá.

Demusová vylepšila vlastní maximum
V běhu na 400 metrů překážek se vítězná Američanka Lashinda Demusová blýskla vylepšením vlastního světového maxima letošního roku na 53,02 vteřiny. Do čela tabulek se dostali i ruský půlkař Jurij Borzakovskij, patnáctistovkařka Jelena Sobolevová, trojskokanka Taťjana Lebeděvová, keňský mílař Daniel Kipchirchir Komen a vítězové závodů na 3000 metrů překážek Polka Wioletta Janowská a Saif Saíd Šahín z Kataru, jemuž o necelé tři vteřiny nevyšel útok na světový rekord. Panamský dálkař Irving Saladino doletěl do vzdálenosti 865 cm, avšak s nepovolenou podporou větru 3,3 metru za sekundu.

Stometrový sprint vyhrál Portugalec Francis Obikwelu, jenž ve finále dosáhl v mírném protivětru času 10,03 sekundy. Nestartoval ani jeden ze spoludržitelů světového rekordu: Američan Justin Gatlin zrušil svou účast v řecké metropoli kvůli zranění nohy, Jamajčan Asafa Powell se v současnosti potýká s podobným svalovým problémem.
 
Děkujeme že ste nás naštivili