informace ze sportu

Vítame vas na našich sportovních strankach

Fotbal

Italský fotbalista Marco Materazzi přiznal, že ve finále mistrovství světa Zinédina Zidana urazil. Co přesně francouzskému kapitánovi řekl, že ho vyprovokoval k faulu, za který Zidane dostal červenou kartu, však ani tentokrát neprozradil. Odmítl jen spekulace, že by ho nazval teroristou nebo urazil jeho matku. "Byl drzý, tak jsem ho urazil," řekl dvaatřicetiletý obránce Interu Milán v rozhovoru pro Gazzettu dello Sport.

Materazzi navíc tvrdí, že konflikt začal Zidane, který prý arogantně zareagoval na to, že ho v pokutovém území krátce držel za dres. "Jestli můj dres opravdu chceš, můžeš ho dostat potom," řekl mu prý Zidane svrchu poté, co ho pohrdavě sjel pohledem.

Na to Materazzi podle svých slov reagoval urážkou. "Použil jsem slova, která jsou na fotbalových hřištích slyšet každou chvíli," tvrdí. Vehementně popřel, že by Zidana označil za teroristu.

"Jsem ignorant. Ani nevím, co islámský terorista je," řekl Materazzi. Urážka prý nesměřovala ani na soupeřovu matku. "Matka je pro mne svatá," řekl Ital.

Většina Francouzů odpouští Zinédinu Zidanovi výpadek nervů, kvůli kterému byl vyloučen v nedělním finále mistrovství světa. Důvěru v nejlepšího francouzského fotbalistu posledních let potvrdili také jeho hlavní sponzoři.V průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil list Le Parisien, uvedlo 61 procent dotázaných, že Zidanovi odpouští jeho úder hlavou do prsou italského obránce Marka Materazziho. Opačného názoru bylo jen 27 procent. Přestože důvod Zidanova gesta stále není jasný, 52 procent dotázaných řeklo, že Zidanovu reakci chápe, nepochopení projevilo 32 procent.

Podle 78 procent je také zcela správné, že novináři zvolili Zidana nejlepším hráčem mistrovství.

Poděkování Zizouovi

Zidana neopouštějí ani jeho sponzoři, kteří v posledních dnech zaplavili francouzský tisk celostránkovými reklamami s jeho portrétem. Firma Adidas, se kterou má Zidane smlouvu až do roku 2017, dokonce oznámila, že v sobotu otevře internetovou stránku www.mercizidane.fr (tedy www.dikyzidane.fr) a vyzvala Francouze, aby na ní vyslovili poděkování tomuto "mistru francouzského fotbalu".

Obchodní ředitelka společnosti Emmanuelle Gayeová řekla, že je třeba vzít v úvahu celou Zidanovu kariéru, a připomněla slova viceprezidenta firmy Herberta Hainera, že Zidane může být jejím velvyslancem, jak dlouho bude chtít. Dodala, že 85 procent fotbalových dresů v barvách francouzské reprezentace, které společnost ve Francii prodala, neslo jméno Zidane.

Velvyslanec programů pro děti

Ani pojišťovna Generali nezpochybnila kontrakt se Zidanem, který končí v roce 2008, totéž se týká telekomunikační společnosti Orange a televizní společnost Canalsat s ním hodlá prodloužit smlouvu, která vyprší letos v létě.

Potravinářská skupina Danone, která má se Zidanem smlouvu do roku 2015, už také oznámila, že Zidane se 3. září zúčastní v Lyonu finále Danone Nations Cup, což je jakési neoficiální fotbalové mistrovství deseti- až dvanáctiletých, které firma sponzoruje. Zidane je velvyslancem programů společnosti pro děti v celém světě.

Karel Poborský potvrdil, že na mistrovství světa skončila jeho reprezentační kariéra. Čtyřiatřicetiletý fotbalový záložník, jenž za národní tým odehrál rekordních 118 zápasů, to řekl České televizi. Vicemistr Evropy z roku 1996 a semifinalista Eura 2004 tak bude ve fotbale pokračovat pouze na klubové úrovni v Českých Budějovicích. 10.7. 2006 20:51 PRAHA - "Reprezentace je pro mě uzavřená kapitola. Prožil jsem s ní spoustu krásných okamžiků, ale teď už ji budu sledovat jen jako fanoušek," řekl Poborský, jenž tak ukončil několikatýdenní spekulace ohledně svého setrvání v národním mužstvu. Poborský potvrdil, že po mistrovství světa, které pro české barvy skončilo již v základní skupině, uvažoval i o úplném konci kariéry. "Nakonec ale převážilo to, že mám fotbal stále rád," uvedl dnes Poborský pro ČT při zahájení přípravy na novou sezonu s Českými Budějovicemi. V jihočeském klubu, jemuž v minulém ročníku po odchodu ze Sparty Praha pomohl do první ligy, má Poborský také majetkový podíl a je předsedou představenstva. Konec Poborského reprezentační kariéry naznačil již minulý týden manažer národního týmu Vlastimil Košťál. "Domnívám se, že pro tyto dva hráče (Galáska a Poborského) byl šampionát jejich reprezentační derniérou," řekl Košťál v pátečním vydání deníku Sport, když oznamoval prodloužení smlouvy s trenérem Karlem Brücknerem.
 
Děkujeme že ste nás naštivili