informace ze sportu

Vítame vas na našich sportovních strankach

Hokej

Mohla by to být jedna z největších útočných zbraní hokejistů New York Rangers v příští sezóně NHL. Na pravém křídle Čech Jaromír Jágr, v centru Švéd Michael Nylander a napravo nová hvězdná akvizice týmu, Kanaďan Brendan Shanahan. Trenéři Rangers určitě zkusí dát tuto trojici dohromady a pokud ne nastálo, tak určitě na přesilových hrách by měli být velmi platní.

10.7. 2006 17:32

NEW YORK - "Hledali jsme někoho, kdo může být jedním z opravdových vůdců našeho týmu. Někoho, kdo může být hodně platný při přesilovkách a hře před brankou. A také někoho s výbornou střelou. A podle mne má Brendan všechno z výše jmenovaného," tvrdí generální manažer New York Rangers Glen Sather.

Shanahan měl i jiné nabídky, dokonce za více peněz a na delší dobu. Zájem měli kromě Detroitu například i funkcionáři z Montrealu. Přesto se zkušený veterán rozhodl pro Rangers, kde s ním podepsali roční smlouvu za čtyři milióny dolarů. "Jednoletý kontrakt mne neděsí, ostatně měl jsem ho i poslední rok v Detroitu. Jsem rád pod tlakem," řekl pro deník New York Post 37letý hráč, jenž má na kontě tři vítězství ve Stanley Cupu a sedm účastí v All-star týmu NHL.

Detroit bude stále dobrým mužstvem
V Detroitu hrál od roku 1997 a loučení pro něj bylo těžké. "Posledních deset let bylo fantastickou kapitolou v mé hokejové kariéře i v mém životě," citovaly Shanahana internetové stránky detnews.com. "Neměli jsme jen skvělý tým, ale vznikla tu dlouholetá přátelství a fungoval tu i velmi zvláštní vztah s fanoušky. Jednou bych jim všem rád poděkoval," dodal Shanahan, který zprávu o odchodu z Detroitu jako první sdělil manažerovi Red Wings Hollandovi a bývalým spoluhráčům Draperovi a Yzermanovi.

Právě Steve Yzerman před několika dny ukončil kariéru a Detroit tak nyní přišel o dva nejzkušenější hráče a vůdce týmu. Přesto si Shanahan myslí, že jeho bývalý klub bude stále patřit k elitě soutěže. "Wings draftovali talentované hráče a někteří z nich jednou mne i Steva nahradí. Detroit měl skvělou minulost a má před sebou i skvělou budoucnost," řekl útočník, jenž letos reprezentoval Kanadu na MS v Lotyšsku.

"O Detroitu nemohu říci jediné špatné slovo. Všechno to bylo o nové výzvě. Zkrátka jsem cítil, že jsem s minulostí klubu snad až příliš svázán. A to by mi mohlo v dalším vývoji kariéry uškodit," vysvětlil Shanahan své pohnutky k odchodu.
Detroit brzy rozhodne, zda angažuje Haška

Dominik Hašek

foto: PRÁVO/Radek Malina
Brankář Dominik Hašek se už brzy dozví, zda se v zámořské NHL vrátí do týmu Detroitu, s nímž získal v roce 2002 Stanleyův pohár. Generální manažer Red Wings Ken Holland řekl v pondělním rozhovoru pro list Detroit News, že se klub rozhoduje mezi českým gólmanem a dalším veteránem Edem Belfourem.

11.7. 2006 08:07

DETROIT - "Rozhodneme se brzy," řekl Holland, pro něhož byl dosud mírným favoritem Belfour. Vážně však uvažuje i o Haškovi, jemuž vedení Ottawy nenabídlo po uplynulé sezóně novou smlouvu a angažovalo dvojici Martin Gerber, Ray Emery.

"Je ve výběru," uvedl Holland na adresu českého šestinásobného vítěze Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře NHL.

Oba jednačtyřicetiletí gólmani se vracejí po zranění. Hašek si v úvodu olympijských her v Turíně poranil tříslo a ve zbytku sezony se už na led nedostal. Belfour, kterého už nechce Toronto, se v závěru minulého ročníku podrobil operaci vyhřezlé plotýnky. Lékařské testy, které si Detroit vyžádal, ale ukázaly, že je už zcela v pořádku.
Hokejový brankář Dušan Salfický se v pátek stal definitivně posilou pražské Sparty a podepsal s úřadujícím českým mistrem dvouletou smlouvu. Čtyřiatřicetiletý dvojnásobný mistr světa se vrací do české extraligy po čtyřech letech strávených v ruské superlize, kde chytal za CSKA Moskva, Čerepovec a naposledy Chimik Moskevská oblast.PRAHA - O příchodu Salfického do Sparty se mluvilo již před koncem letošního play-off. "Dohodnuté to bylo už docela dlouho, jen jsme dořešili formality a dneska se to stvrdilo," řekl Salfický v rozhovoru s novináři v pražské T-Mobile Areně krátce po uzavření kontraktu. "Po čtyřech letech v Rusku jsem se těšil domů a teď jsem našel domov ve Spartě. Chci si konečně zase zahrát náš český hokej," navázal.

Salfický se stane nástupcem Petra Břízy, který po zisku titulu ukončil v jednačtyřiceti letech kariéru a přesunul se do role generálního manažera Sparty. S odchovancem Pardubic tak o angažmá přímo jednal. "Bylo to v kamarádském duchu a strašně příjemné. Jednal jsme i s panem (ředitelem klubu) Sivkem a zanechalo to na mě skvělý dojem," prohlásil Salfický.

První kontakty se Spartou prý proběhly už okolo Vánoc. "Petr Bříza mi volal a bavili jsme se o tom, co bude dál. Já jsem mu říkal, že se chci vrátit do Čech," prozradil gólman, který v české extralize působil dosud jen v Pardubicích a Plzni. Jako první preferoval návrat do Pardubic, kde bydlí. "Měl jsem zájem tam jít, ale z nějakého důvodu to prostě nedopadlo. Do hry vstoupila někdy na konci března znovu Sparta."

Sparta je velkou výzvou
Nabídku měl i z Třince a ze zahraničí se ozvaly kluby z Ruska a Švédska. "Chtěl jsem domů. Já bych v Rusku třeba vydržel, dařilo se mi tam. Byl jsem ale z života bez dětí i mentality tamních lidi už unavený," podotkl. Nyní se bude zabydlovat v třetím klubu během tří let.

"Nejdříve jsem šel z CSKA do Čerepovce, pak do Chimiku a teď do Sparty. Dělal jsem si z toho už srandu, že se pořád stěhuji a musím si budovat pozici. Nejlépe mi k tomu pomohou výkony. Vidím, že tady dělají pro úspěch lidi maximum a cítím se teď už být sparťanem," řekl.

Pro účastníka únorových olympijských her v Turíně bude příchod do mistrovského kádru velkou výzvou. Bříza byl po návratu z německého Landshutu sparťanskou jedničkou nepřetržitě sedm let a třikrát pomohl k mistrovskému titulu. "Podal opravdu skvělý výkon a nebude to po něm jednoduché. Ale pro mě je to další hokejová výzva. Těším se a nebojím se srovnávání. Budu se snažit dokázat, že Sparta neudělala krok vedle," slíbil Salfický, který by měl nastupovat se svým oblíbeným číslem 72.

Na titul v české extralize zatím čeká
Sparta tvoří kádr pro obhajobu titulu a Salfický má být jedním ze základních stavebních kamenů. Krýt záda mu má Petr Přikryl, dosavadní dvojka Marek Schwarz se buď dohodne na působení v organizaci St. Louis, či zamíří do Evropy. K návratu do Sparty se chystá ještě obránce Ladislav Benýšek, smlouvu už podepsal Jan Hlaváč, který ale může v případě zajímavé nabídky odejít do NHL.

"Jsem rád, že se tým udrží pohromadě a dojde jen k výměně několika hráčů. Pro mě je ale spíše důležité, abych se já dobře připravil," vyjádřil se Salfický k tvorbě mužstva. Ve sbírce má dvě zlaté medaile ze světových šampionátů i bronz z olympiády, ale na triumf v domácí soutěži čeká. "Bylo by to něco fantastického, ale každá sezóna je specifická. Kluci ve Spartě ale dokázali, že na to mají. Doufám, že přispěji k tomu, že za obhajobou půjdeme."
 
Děkujeme že ste nás naštivili